Zdrowotne warzywa – czyli co warto jeść każdego dnia

0
38

Najzdrowsze warzywo świata

Warzywa są dobrze znane z tego, że są dobre dla zdrowia. Większość warzyw ma niską kaloryczność, ale bogatą w witaminy, minerały i błonnik.

Jednak niektóre warzywa wyróżniają się na tle innych dodatkowymi potwierdzonymi korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zdolność do zwalczania stanów zapalnych lub zmniejszania ryzyka choroby.

W tym artykule omówiono 14 najzdrowszych warzyw i dlaczego warto je włączyć do diety.

Rodzaje warzyw, które trzeba wprowadzić do codziennej diety

Wszystkie warzywa zawierają zdrowe witaminy, minerały i błonnik. Jednak niektóre wyróżniają się wyjątkowymi korzyściami zdrowotnymi.

Niektóre osoby odnoszą większe korzyści z niektórych warzyw niż inne, w zależności od ich diety, ogólnego stanu zdrowia i potrzeb żywieniowych.

W tym artykule wymieniliśmy 15 najbardziej zdrowych warzyw wraz z kilkoma wskazówkami, które pomogą ludziom cieszyć się nimi w ramach zbilansowanej diety.

Żelazo w warzywach

Żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu (1).

Dieta pozbawiona żelaza może powodować niski poziom energii, duszność, bóle głowy, drażliwość, zawroty głowy lub niedokrwistość.

Żelazo można znaleźć w żywności w dwóch postaciach – hem i niehem. Żelazo hemowe występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, natomiast żelazo niehemowe występuje tylko w roślinach (2 Trusted Source).

Zalecane dzienne spożycie (RDI) opiera się na średnim spożyciu 18 mg na dobę. Jednak indywidualne wymagania różnią się w zależności od płci i etapu życia.

Na przykład mężczyźni i kobiety po menopauzie zwykle potrzebują około 8 mg żelaza dziennie. Kwota ta wzrasta do 18 mg dziennie dla kobiet miesiączkujących i do 27 mg dziennie dla kobiet w ciąży.

A ponieważ żelazo niehemowe jest mniej przyswajalne przez nasz organizm niż żelazo hemowe, wskaźnik RDI dla wegetarian i wegan jest 1,8 razy wyższy niż u osób jedzących mięso.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here