Usztywnianie szyi po wypadku komunikacyjnym – kołnierze stabilizujące. Kołnierz półsztywny – Zdrowie i dieta

0
253

Przepuklina dysków kręgosłupa szyjnego występuje znacznie rzadziej niż w odcinku lędźwiowym. Z powodu niebezpiecznej pozycji w obszarze górnego rdzenia kręgowego obawiają się o to bardziej pacjenci i lekarze niż kręgosłup lędźwiowy. Chociaż procedura diagnozy w postaci badania klinicznego oraz MRI lub CT jest jasno zdefiniowana, w szczególności leczenie chirurgiczne obfituje w wiele mitów i niepewności.

W ostatnich latach największy postęp w tej dziedzinie odnotowano w chirurgii kręgosłupa. Choć kiedyś usztywniał pacjenta płytką lub elementem zastępczym, dziś nie jest to już metoda z wyboru. Usztywnienie spowodowało późniejszy ból szyi u wielu pacjentów i, co gorsza, dalsze przepukliny dysku na sąsiednich dyskach.
Rozwój protezy krążka międzykręgowego

Kołnierz na szyję

  Uderzenie kręgosłupa szyjnego jest klasycznym urazem szyi (zniekształcenie odcinka szyjnego kręgosłupa) zgłoszonym po wypadku w samochodzie lub kolizji, gdy pojazd zatrzymał się na światłach, lub w wyniku uprawiania niektórych dyscyplin sportowych charakteryzujących się fizycznymi starciami.

Zaburzenie jest na ogół związane z natychmiastowym pojawieniem się bólu, który może trwać do kilku dni. Jak zatem interweniować w przypadku whiplash, aby jak najszybciej odzyskać funkcjonalność pakietu? Zapytaliśmy dr Larę Castagnetti, osteopatkę i specjalistkę medycyny fizykalnej i rehabilitacji w Humanitas. Co dokładnie dzieje się z whiplash?

„W pierwszej fazie (przyspieszania) ciało porusza się do przodu, a głowa do tyłu; w ten sposób przedłużane są przednie pasma mięśniowe. W drugiej fazie (zwalnianie) głowa jest wywoływana do przodu, a mięśnie pleców wydłużane. W związku z tym dochodzi do nadciśnienia mięśni, które reagują skracaniem, kurczeniem się ”, wyjaśnia ekspert.
Jakie problemy mogą pojawić się po uderzeniu w kręgosłup?

Uraz szyi po wypadku

Po dwudziestu czterech do czterdziestu ośmiu godzin od zdarzenia traumatycznego pacjent może mieć problemy z żuciem, ponieważ w fazie przyspieszania żuchwa jest również skierowana do przodu, a mięśnie rozciągają się. Co więcej, „kręgosłup może nawet objawić się zespołem cieśni nadgarstka z istniejącym wcześniej podrażnieniem korzenia nerwu w ramieniu”, informuje lekarz.

Nawet przy braku wyraźnych zmian na zdjęciach radiowych objawy mogą pojawić się kilka godzin lub dni po urazie: najczęstsze to ból szyjki macicy i ból głowy, ale czasami pacjenci zgłaszają ból pleców lub lędźwiowy, zmęczenie, zawroty głowy, nudności, mrowienie kończyn górnych, ból żuchwy, lęk, depresja nastroju, trudności z koncentracją.

Leczenie ostrej fazy jest nadal kontrowersyjne: we Włoszech istnieje głęboko zakorzeniony zwyczaj natychmiastowego użycia kołnierza do unieruchomienia szyi. Jego użycie jest niezbędne tylko w hipotezie oczywistych zmian kostnych i neurologicznych, aw innych przypadkach należy go nosić maksymalnie przez 6-7 dni.

Niektóre badania przeprowadzone w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych na dużej liczbie pacjentów zamiast tego wykazały, że szybkie wznowienie codziennych czynności i wczesnych ćwiczeń może poprawić rokowanie, zmniejszając długotrwałą niepełnosprawność. Decyzję należy jeszcze ocenić na podstawie indywidualnego obrazu klinicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here