Czym jest bok choy?

0
134

Bok choy z marchewką

W dużym woku rozgrzej olej na średnim ogniu. Dodaj czosnek i imbir i smaż przez 30 sekund lub do momentu, aż będą pachnące i delikatne. Dodaj bok choy i marchewki i mieszaj przez 5 do 10 minut lub do momentu, aż zielone części choy boksu zejdą, a białe części będą kruche. Dopraw do smaku solą.

Podziel warzywa równomiernie na 4 talerze i podawaj.

Jak przyrządzić bok choy?

Składniki:

  • olej
  • czosnek
  • szalotki
  • dziecko bok choy
  • sos sojowy
  • olej sezamowy
  • kruszona czerwona papryka (opcjonalnie)

Jeśli wolisz bardziej łagodny dodatek do warzyw, polecam pominięcie zmiażdżonej czerwonej papryki. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet w przypadku słoika, kupionej w sklepie, zmiażdżonej czerwonej papryki, poziom ciepła może być nieco nieprzewidywalny, więc jeśli nie lubisz trochę dodatkowego ciepła, pomiń go.

Inne fantastyczne dodatki to zmiażdżony imbir, odrobina sosu rybnego lub słodki sos do chili.

Przygotowanie:

Chcemy utrzymać nasze dziecko bok choy w nienaruszonym stanie, więc pierwszą rzeczą, którą chcemy zrobić, jest albo zmniejszenie o połowę lub ćwiartkę każdej łodygi (w zależności od wielkości bok choy) i umyć pod zimną bieżącą wodą.

Rozgrzej dużą patelnię lub wok na średnim ogniu i dodaj olej. Obracaj, aby pokryć całą powierzchnię patelni. Gdy olej się rozgrzeje, dodaj czosnek i szalotki i smaż przez 1-2 minuty, ciągle mieszając.

Dodaj choy bok, sos sojowy i olej sezamowy. Podrzucanie i okładka. Gotuj przez około 2 minuty przed odkryciem, podrzuceniem i przykryciem. Kontynuuj gotowanie bok choy, aż białe części osiągną pożądaną podobieństwo (odkryłem, że różni się to od osoby do osoby, ponieważ niektórzy wolą chrupiące bok choy, podczas gdy inni wolą bardziej dobrze usmażone smażenie).

W razie potrzeby posyp zmiażdżoną papryką i skrop dodatkowym olejem sezamowym.

Bok choy – pochodzenie

Czy zastanawiasz się kiedyś, skąd pochodzi owoc lub warzywo na talerzu? Nie tylko farma, która ją wyhodowała, ale skąd się wziął? Większość potraw ma fascynujące historie, a bok choy chce się z tobą podzielić…

W języku kantońskim, głównym języku chińskim, „bok choy” oznacza po prostu „białe warzywo”, mimo że występuje w szerokiej gamie kolorów. Jak sama nazwa wskazuje, bok choy rzeczywiście pochodzi z Chin, szczególnie z obszaru delty rzeki Jangcy, jednego z najstarszych i najbardziej znanych regionów rolniczych na świecie. Bok choy został prawdopodobnie wyhodowany z rodzimych dzikich gatunków kapustnych rosnących na tym obszarze około 3500 lat temu!

W 1300 roku n.e. bok choy został sprowadzony do Korei, która była wówczas jednym z najpotężniejszych i najbardziej zaawansowanych społeczeństw w Azji. W tej epoce Koreańczycy stworzyli sfermentowane danie bok choy, które do dziś jest znane: kimchi.

W XVI wieku słynny chiński naukowiec Li Shizhen (1518–1593 AD) spopularyzował bok choy ze względu na jego zalety lecznicze w swojej przełomowej książce Compendium of Materia Medica („Bencao Gangmu”). Od tego czasu bok choy stał się niezwykle popularny w całych Chinach.

Jak się okazuje, Li Shizhen miał rację! Współczesna nauka rzeczywiście udowadnia, że ​​bok choy to nie tylko smaczne jedzenie, to także potęga lecznicza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here