W czym można znaleźć żelazo?

0
696

Nadmiar żelaza w diecie

Żelazo jest niezbędnym minerałem. Jednak, podobnie jak wiele innych składników odżywczych, jest szkodliwy w dużych ilościach. W rzeczywistości żelazo jest tak toksyczne, że jego wchłanianie z przewodu pokarmowego jest ściśle kontrolowane.

W przeważającej części minimalizuje to szkodliwe skutki nadmiaru żelaza. Kiedy te mechanizmy bezpieczeństwa zawodzą, pojawiają się problemy zdrowotne. W tym artykule omówiono potencjalnie szkodliwe skutki spożywania zbyt dużej ilości żelaza.

Skutki nadmiaru żelaza w diecie

Przeciążenie żelazem odnosi się do stopniowego gromadzenia się zbyt dużej ilości żelaza w ciele. Jest to spowodowane tym, że system regulacyjny organizmu nie utrzymuje poziomów żelaza w zdrowych granicach.

Dla większości ludzi przeciążenie żelazem nie stanowi problemu. Jest to jednak problem dla tych, którzy są genetycznie predysponowani do nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego.

Najczęstszym zaburzeniem związanym z przeciążeniem żelazem jest dziedziczna hemochromatoza. Prowadzi to do gromadzenia się żelaza w tkankach i narządach.

Z czasem nieleczona hemochromatoza zwiększa ryzyko zapalenia stawów, raka, problemów z wątrobą, cukrzycy i niewydolności serca. Ciało nie ma łatwego sposobu na pozbycie się dodatkowego żelaza. Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru żelaza jest utrata krwi.

Produkty zawierające dużą ilość żelaza

Ciało może przechowywać żelazo, ale nie jest w stanie tego zrobić. Musisz zdobyć żelazo z jedzenia. Tak więc, jeśli zdiagnozowano u ciebie niedobór żelaza, twój lekarz może zasugerować, abyś spożywał więcej pokarmów bogatych w żelazo.

Najlepszym źródłem żelaza są produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza czerwone mięso i podroby (takie jak wątroba). Kurczak, kaczka, wieprzowina, indyk, jajka i ryby również mają żelazo.

Żelazo znajduje się również w wielu produktach pochodzenia roślinnego, takich jak:

  • zielone warzywa, na przykład szpinak, burak srebrny i brokuły
  • soczewica i fasola
  • orzechy i nasiona
  • ziarna, na przykład pełnoziarnista, brązowy ryż i wzbogacone płatki śniadaniowe
  • suszone owoce

Żelazo w żywności pochodzenia zwierzęcego jest łatwiej przyswajalne niż żelazo w żywności pochodzenia roślinnego. Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, musisz szczególnie uważać na swoją dietę, aby uzyskać wystarczającą ilość żelaza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here